תזונה


"יהיו מזונותיך תרופותיך ותרופותיך מזונותיך" כך אמר היפוקרטס, אבי הרפואה, לפני יותר מאלפיים שנה וצדק.

התזונה והשתייה הם המרכיבים הבסיסיים ביותר לבריאות האדם. האדם אוכל ושותה מספר פעמים בכל יום, במשך כל השנה, ובמשך שנים רבות. המזון הנכנס לגופו, בונה אותו כגוף בריא או כגוף חולה. גופו של האדם הוא תוצר תזונתו.

יכולת הגוף והנפש להבריא ממחלות קשות מותנית בסילוק רחב של חומרי הפסולת שהצטברו בכל תא ותא, ובניית תאים חדשים מחומרי המזון הטובים ביותר שניתן להשיג. בעזרת תהליכים אלה, אפשר להמריץ את כוחות הריפוי הטבעיים לתפקוד אופטימלי של הגוף.

תזונה נכונה ובריאות מערכת החיסון קשורות ביחסי גומלין הדוקים, הם באים לידי ביטוי בשני מצבים מנוגדים: מצב של חסר ומצב של שפע.

מצבי רעב באוכלוסיה, בין אם הם מתרחשים בימי מלחמה, או בתקופות של בצורת קשה בארצות אפריקה למשל, או כל מקרה של תת תזונה, גורמים למחלות ולמגיפות. הסיבה העיקרית להתפשטות המחלות היא החלשתה של מערכת החיסון, הנפגעת ישירות ממצבי החוסר של המזינים החשובים כמו חלבונים, שומנים רב בלתי רווים, ויטמינים ומינרלים.

במקרה ההפוך שלנו בחברה המודרנית, חברת השפע, בני האדם אוכלים יותר מידי, קיים עומס על מערכת העיכול, דבר שגורם בצורה עקיפה גם לחולשת מערכת החיסון. התעשייה המודרנית מרבה בחומרי פסולת כימיים המשבשים את עבודת כל התאים, שבראשם נמצאים תאי מערכת החיסון וכך מצטמצמת יכולתו של הגוף להתגונן בפני מחלות.

על כן יש לנהוג בכללי התזונה הנטורופתית שכוללת אכילת מזונות מלאים, עשירים בויטמינים ומינרלים שיעזרו למנוע את מצבי החולי ובמקרה של מחלה מזונות אלה גם יהוו חלק בלתי נפרד מהריפוי.

מתוך התחדשות של ד"ר פנינה בר סלע