פוריות הגבר – טיפול טבעי

פוריות הגבר - שיפור איכות הזרע

פוריות הגבר הוא עניין מעט מודחק שלא כל כך מדברים עליו… אבל אני מאמין שעם הזמן זה ישתנה.
מתוך הזוגות שיצא לי ללוות לאורך הזמן בקליניקה, מתוך 50 זוגות, רק 5 מקרים הגיעו מראש עם אבחנה טיפולית לבן הזוג, מה שהוביל לטיפול מידי בו מהפגישה הראשונה. למרות שהסיכוי לבעיית הפוריות אצל בני הזוג הוא 50 – 50, זוגות רבים עדיין לא בודקים באופן שווה את הפיריון ומתחילים בתהליך בירור אצל בת הזוג, אך למעשה במחצית מהמקרים כאמור הבעיה דוקא אצל הגבר. כפי שאני רואה זאת, התהליך הנכון הוא בחינה של פוריות שני בני הזוג והליווי של שניהם בתהליך שיביא למצב פיריון מיטבי אצל כל אחד, ומכאן אפשר להתקדם הלאה.
לצערנו בראי הרפואה הקונבנציונלית, לא משנה מה היא הסיבה לחוסר פוריות ואצל מי מבני הזוג, האישה נושאת בעול ובנטל כמעט תמיד.

תוכן עניינים

פוריות הגבר

כשמגיעים אלי לטיפול בפוריות במטרה לאזן את האישה בלבד, אני מיד שואל מה המצב גם אצל בן הזוג. התשובה המתקבלת היא שהכל מעולה, ולמרות שאני מתעקש לדעת בוודאות, התשובה לרוב היא ללא סימוכין ולצערנו זה מתפספס, כי יש מבוכה (מיותרת יש לומר) סביב עניין בדיקת איכות הזרע.
ההמלצה שלי היא לבדוק ובמקביל אנחנו מתחילים את הטיפול. ברוב המקרים לאחר תקופה קצרה המחזור מסתדר ונהיה מדויק, בדיקות הדם מאוזנות, הרירית מתעבה והזקיקים מתפתחים מושלם. והנה, הגענו לאיזון הורמונלי אצל בת הזוג, אבל עדיין אין קליטה של היריון. זה השלב בו שוב אנחנו חוזרים לבדיקות הזרע של בן הזוג. זה השלב בו מתגלה תפנית, ומתברר  שהקושי והבעיה בפוריות בכלל לא אצל בת הזוג, אלא אצל בן הזוג. לכן, חשוב לא להתמהמה ולבדוק במקביל, ואין בכך כל בושה.

חשוב להגיד שאנחנו לא האשמים היחידים במצב הפוריות. כשאני הייתי ילד קטן, רוב ההורים של החברים שלי היו בערך בני גילם. במהלך שנות ה-80 וה-90, הורים צעירים היו בני 25 פלוס מינוס. היום בגלל הקידמה, הקריירה, הלחץ הכלכלי, השינוי המנטאלי שעברנו ועוד הרבה סיבות, הורים צעירים נחשבים בני 30.
בנוסף, לטבע חוקים משלו והוא לא יודע שאנחנו בעידן המודרני, מבחינתו האדם לא השתנה ברמת התא והגנטיקה מזה כמה עשרות או מאות אלפי שנים.

אם לזוג צעירים בני 21 שהם בשיא הפוריות שלהם ובשיא פעילות המינית יש סיכוי של 14 אחוז בלבד להיכנס להריון כל חודש, צריך להבין שככל שאנחנו מתבגרים יותר איכות הזרעים והביציות יורדים ועם זה גם הסיכוי להריון פוחת.

לכן בתהליכי פוריות חשוב להגיע לפריון אופטימלי אצל שני בני הזוג באותה מידה. לשני הצדדים במערכת הזוגית יש חשיבות לקחת חלק בתהליך הפוריות, לקחת אחריות, לפעול יחד למען שיפור הסיכויים ולתמוך זה בזאת.

בתחילת שנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 נעשו מחקרים שונים, שהראו כי מאז שנות ה-50 עד אותה תקופה, יש ירידה של 50 אחוז בריכוז נוזל הזרע בכל מ"ל נוזל. שימו לב, הממוצע של ריכוז תאי זרע בשנות ה-50 היה כ 113 מיליון, ואילו היום הנתון הזה עומד על 60 מיליון, וזאת אף על פי כל הקידמה והשכלולים שיש לנו באורח החיים המודרני!

ארגון הבריאות העולמי WHO הוריד את סטנדרט הפריון של הגבר ל- 20 מיליון תאי זרע למ"ל ולאחרונה אפילו הוריד אותו ל-15 מיליון – שזה כמעט עשירית ממה שהיה בשנות ה-50.
כלומר היום, ריכוז נוזל זרע תקין נע בין 15-20 מיליון למ"ל בלבד, בעוד שלפני 70 שנה היה מעל 110 מיליון תאי זרע למ"ל! זה נתון שאותי באופן אישי הדהים.
השינוי הקיצוני בריכוז נוזל הזרע בהכרח קשור לאיכות ואורח החיים שלנו, אנחנו רואים עליה באיכות החיים במהלך עשרות השנים האחרונות, אבל העומס על מערכות הגוף שלנו הולך ועולה עם הקידמה.
החדשות הטובות הן שיש מה לעשות וזה בידיים שלנו. ניתן לשפר את פוריות הגבר ואת פוריות האישה, והדרך בהכרח עוברת בתיקון ואיזון איכות ואורח החיים שלנו.

הגורמים העיקריים לבעיות פוריות אצל הגבר

ישנם גורמים רבים לבעיות פוריות אצל גברים, חלקם ידועים ובעלי טיפול וחלקם לא ברורים
הפגיעה באיכות הזרע –  כלומר פגיעה בצורה, בתנועת הזרע וספירת זרע נמוכה, יכולה להיגרם מכמה סיבות:
טמפרטורה גבוהה בסביבת האשכים – אחת הסיבות הידועות והמוכרות שנחשבת כפוגעת באיכות הזרע היא לבישה של מכנסיים ותחתונים צמודים. אלא שלאלה מצטרפים גם ישיבה ממושכת, סאונות, עודף משקל. 
סביבת חיים עמוסה ברעלנים: Endocrine Disrupting Chemicals – EDCs
זיהום אוויר, חשיפה למתכות כבדות ששוקעות בגוף -עופרת, כספית, ארסן, חומרי הדברה, חשיפה ממושכת לקרינה ממכשירי חשמל.
שימוש ממושך בתרופות – פסיכיאטריות, כימותרפיה, קולכיצין, סטרואידים, סוגי אנטיביוטיקה שונים, סלזופירין ועוד. סמים ואלכוהול, עישון סיגריות וקנאביס. 
תזונה לקויה: למשל חוסר בויטמינים ומינרלים, צריכה מוגברת של שומנים רווים, צריכת מזון מעובד המכיל צבעי מאכל, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח סינטטיים, הורמונים סינטטיים המוזרקים לבעלי החיים שלאחר מכן נמצאים במוצרים מהחי.
אורח חיים לקוי: ניהול אורח חיים ישבני, רוב היום לשבת בכיסא במשרד או באוטו או בבית ומיעוט בפעילות גופנית.
סטרס מוגבר בחיי היום יום – הסטרס משפיע באופן ישיר על רמות ההורמונים ואיזון הורמונלי.
מחלות זיהומיות  ואחרות וריקוצלה (דליות באשכים) יפריעו לזרימת חמצן תקינה לאשכים ומכאן לייצור זרע, כלמידיה עלולה להשפיע על התפתחות הזרע וע"י כך לפגוע בפוריות הגבר. גם זיהומים נוספים, פטריות, E.coli, Pseudomonas עשויים לפגום באיכות הזרע.
בעיות הורמונליות: הפרעות בתפקוד בלוטת יותרת המוח, הורמונים המופרשים באשך, הורמוני בלוטת התריס ובלוטת האדרנל. בין כל הבלוטות האנדוקריניות הללו יש קשר ואחת משפיעה על השניה, לכן חשוב לאזן את כולן יחד.
גורמים תלויי תפקוד מיני בעיות בשפיכה, אין אונות – חוסר יכולת לשמור על זקפה. שפיכה אחורית – תהליך בו הזרע נדחף אל שלפוחית השתן, סיבוך של ניתוח או טיפולי קרינה.

אבחון בעיות פוריות בגברים

אלו הבדיקות שיבוצעו על ידי אורולוג כדי לאבחן את בעיית הפוריות

בדיקה פיזית:
בבדיקה ידנית של האשך במישוש ניתן לאתר רגישות, מתח והתקשות בעילית האשך.
הבדיקה יכולה להעלות חשד לדלקת שחוסמת את דרכי הזרע. וריקוצלה באשך גם ניתן לבדוק באופן הזה.

בדיקת דם הורמונלית
זו בדיקת דם רגילה שבה בודקים את רמות ההורמונים בדם ומאבחנים אם יש בעיות בהפרשת ההורמונים שלוקחים חלק בפוריות הגבר.
ההורמונים הנבדקים הם: FSH  LH, הורמונים אלו נקראים גונדוטרופינים. הם מופרשים מבלוטת ההיפופיזה בהוראת הורמון ה GnRH שמגיע מההיפותלמוס.
FSH הוא ההורמון שמעורר את ייצור תאי הזרע באשך, בעוד LH מעורר את ייצורו של הורמון הטסטוסטרון באשך. רמות גבוהות או נמוכות מידי של הגונדוטרופינים מעידות על כך שישנה בעיה.
טסטוסטרון – ההורמון הגברי, אחראי על הפעלת שלפוחית הזרע ובלוטת הערמונית, שהן שני המקורות העיקריים לנוזל הזרע שבתוכו שוחים תאי הזרע בזמן פליטה. הטסטוסטרון גם אחראי על הבשלתם הסופית של תאי הזרע ועל בקרת רמת הגונדוטרופינים.

תרביות שתן וזרע להימצאות חיידקים:
הימצאות גבוהה של חיידקים יכולה להעיד על דלקת בדרכי השתן ומשם עלולה להתפשט למערכת המין וליצור זיהום שחוסם את צינורות הזרע או פוגע בתאי הזרע עצמם.

בדיקות הדמיה:
MRI ,CT, US – של האשכים וכל אזור האגן, על מנת לזהות זיהומים או גורמים נוספים שעלולים ליצור חסימה בכלי הדם, התרחבות כלי דם ובדיקת מצב בלוטת הערמונית.

בדיקות ספירת זרע ואיכות הזרע:
אלו מדדים של כמות ואיכות הזרע. לבחינת ריכוז הזרע, תנועתיות הזרע, המבנה המורפולוגי שלו. 
איסוף הזרע צריך להיעשות לאחר הימנעות מפליטת זרע במשך 3-5 ימים.

צמיגות והתנזלות הזרע – נוזל הזרע עובר תהליכים שונים בין התקרשות והתנזלות, תלוי בהשפעת חלבונים שונים שקיימים בתוכו. צמיגות גבוהה יכולה להפריע לתפקוד הזרעונים.

כמות נוזל הזרע – באופן תקין בכל פליטת זרע ימצאו בין 1.5-6 מ"ל. למעלה מכך עשוי להעיד על דלקת בשלפוחית הזרע או בערמונית, ומתחת ל-1.5 מ"ל עלול להעיד על חסימה בצינורות הזרע או הפרעה בבלוטות.

חומציות הזרע pH– ערכי החומציות התקינים של הזרע נעים בין 7-8.7 pH. חומציות מעל 8 עלול להראות נוכחות של חיידקים או בעיה בבלוטת הערמונית. חומציות נמוכה מ-7 pH, יכולה להיות מבעיה בשלפוחית הזרע. 

ריכוז תאי זרע – ריכוז תקין בדגימה צריך להיות מעל ל-15 מיליון למ"ל. 

תנועת הזרע – אחוז תנועה כללית – מהירה – בינונית – איטית- הזרע אמור להגיע תוך 15 דקות מרגע הפליטה לאזור הביצית. במצב תקין, 40% ומעלה מהזרעים נמצאים בתנועה קדימה. פגיעה ביכולת תנועת הזרע נובעת מבעיות מבנה הזרע, צמיגות יתר של נוזל הזרע שאמור לשאת בתוכו את הזרעים.

מורפולוגיה – מבנה וצורת הזרע – תאי זרע פגועים במבנה וצורתם יכולים להיות אצל כל הגברים, גם הפוריים ביותר. השאלה היא מה היחס של תאי הזרע הפגועים לעומת התקינים. הפרעות במבנה הזרע יכולות לנבוע מדלקתיות גבוהה, טראומה, טמפרטורה גבוהה בשק האשכים, הפרעות גנטיות וחוסר איזון הורמונלי.

תאי דם לבנים – לויקוציטים ואריתרוציטים – בכמות גבוהה מידי יכולים להראות שיש בעיה בכושר תנועתם של תאי הזרע. 

מהו הטיפול קונבנציונלי בבעיות פוריות הגבר

הטיפול הקונבנציונלי לבעיות פוריות הגבר, יהיה על פי רוב:
טיפולי IVF – הפרייה חוץ גופית, הכוללת בתוכה טיפולים הורמונליים בשילוב זריקות לאישה, וזאת גם כשאין אצלה כל בעיה, על מנת להעלות את סיכויי הקליטה. לאחר מכן שואבים את הביציות מגופה ומפרים אותן בזרע במעבדה. לאחר התפתחות העוברים בתנאי מעבדה הם מושתלים ברחם. זאת אומרת, מתמודדים עם כמות הזרע הקיימת כפי שהיא ומעלים את סיכויי הפיריון של האישה למקסימום, כך שהגוף שלה יהיה במצב מיטבי לקלוט היריון. 

טיפולי הזרעה – זריקת דגימה של תאי זרע תקינים ואיכותיים ישירות אל חלל הרחם, בסמוך למועד הביוץ.

במצבי אזוספרמיה (היעדר זרע בנוזל השפיכה) – מתבצע הליך כירורגי של הוצאת זרע מהאשכים. לפני כן בבדיקה מתבצעת ביופסיה מהאשך. בבדיקה זו ניתן לראות שלבים שונים בהתפתחות תאי הזרע, לבדוק אם הבעיה היא בייצור הזרע או בהוצאתו דרך צינורות הזרע החוצה.

טיפול בפתיחת חסימת צינורית הזרע – ניתוח לפרוסקופי

deer-4693574_1920

הטיפול הטבעי לשיפור פוריות הגבר

לשיפור פוריות באופן כללי ובמיוחד פוריות הגבר, נצטרך לבצע טיפול רוחב שמורכב מכמה אספקטים, שיחד יתנו מענה ויסייעו בהשגת תוצאה מיטבית. נבצע התאמות לסגנון חיי המטופל, תוך כדי שהיעד שלנו חייב להיות ברור.
הרעיון הכללי הוא לייצר את התנאים האופטימליים ביותר לגוף כדי לייצר תאי זרע בצורה תקינה ואיכותית ככל האפשר. לכן מעטפת הטיפול צריכה להיות רחבה – אנחנו מתחילים בתהליך שמשפיע על פעולה עמוקה ביותר בגוף הגבר. צריך לזכור שאין לנו גישה ישירה לתאי הזרע ושאי אפשר לשנות אותם בניתוח, כמו למשל בעיה במערכת העיכול שניתן לעבוד ישירות על המעי. כאן הטיפול צריך להיות מאוד שורשי כך שיטפל בחומרים הכי עמוקים בגופנו.

שלב ראשון: דה - טוקסיפיקציה

 באופן ראשוני נרצה לפנות עומס ממערכות הפינוי בגופינו, ננקה רעלים במערכת העיכול, נתמוך בניקוי הכבד וניטרול רדיקלים חופשיים שמשתחררים ממנו, נחזק תמיכה במערכת הפינוי של הכליות, נשפר את תנועת הדם, נוריד עומס מטבולי, נאזן רמות סוכר, נאזן את רמות לחץ הדם ונפנה רעלים ממערכות הלימפה, השתן והעיכול. 

התאמה תזונתית 
ברוב המקרים נעדיף מזון שיהיה נטול מחומרי הדברה וכימיקלים, הורדת מזונות שעלולים להכיל בתוכם מתכות כבדות – כספית, אלומיניום, עופרת, ארסן:
קפה, קולה, צבעי מאכל אדומים וצהובים המכילים קדמיום שמתחרה עם אבץ (מינרל חשוב לפוריות), קצף גילוח ודאודורנט המכילים אלומיניום ועוד.
להמעיט בתזונה המכילה שומנים רוויים: מוצרי חלב לסוגיהם, בשר בקר
להגביר צריכת מזונות מהצומח: ירקות, פירות, דגנים מלאים, קטניות, נבטים, עלים ירוקים.
נעדיף לבחור את אלו בהם יש ריכוז גבוה יותר של ויטמיני E ואבץ.
חומצות שומן חיוניות מסוג אומגה 3 – נמצא בדגי ים צפוני
כל אלו בעצם יסייעו לאיזון פנימי ועמוק של מערכת העצבים וכך יאפשרו למקצבים הטבעיים של הגוף להתרחש בצורה אופטימלית וכמו כן יעזרו גם כחומרי גלם ליצירת הורמוני מין.

צמחי מרפא ותוספי תזונה לניקוי רעלים 
בשלב הראשון נתמקד בצמחי מרפא שעוזרים לפינוי הרעלים, שיתמכו בתהליך שאנחנו מבצעים בתזונה, אך במקביל יזרזו אותו ויאפשרו לנו להתקדם בקצב מהיר.
הפורמולה לניקוי רעלים שאני אוהב להשתמש בה בקליניקה נקראת דיטו- אקס, היא מכילה בתוכה שלושה צמחים:
לאפה גדולה – Arctium lappa – נחשב למטהר דם ולימפה, הוא יעיל למצבי אקנה, אבצסים שהמקור שלהם פנימי, הוא תומך בתהליכי פינוי רעלים והפחתת עומס מהכבד. מאזן מצבי עומס מטבולי ובכך מטפל בבעיות שנוצרות בעקבותיו, כמו בעיות ראומטיות, דלקות מפרקים ועוד.

גדילן מצוי – Silybum marianum – נחקר רבות בהקשר של שיקום תאי הכבד ומכיל נוגדי חמצון ברמה גבוהה. הזרעים של הצמח מכילים סילימארין ובריכוזים גבוהים ממנו שנמצאים בתמציות סטנדרטיות. הוא מטפל ברעילות בכבד ומשקם את תפקודי הכליות.

שן הארי – Taraxacum officinalis – השורש, העלים והזרעים משמשים לתהליכי דה- טוקסיפיקציה בכמה מישורים – פינוי רעלים מהכבד, הגברת השתן דרך הגברת זרימת הדם לכליות ותמיכה בטיפול ברעלים שבנוזלי הלימפה. הצמח יתמוך גם כנוגד דלקת למפרקים והנעה למערכת העיכול.

לתהליך הניקוי יש עוד רבדים עמוקים שעליהם להיות מותאמים אישית לכל מטופל, על מנת לבצע זאת נדרשת אבחנה ובחינה של הדברים הנחוצים באמת באותו רגע נתון ולפי הנטיות והחולשות של כל מטופל בנפרד. 

לאחר תהליך דה טוקסיפיקציה, אנחנו עוברים לשלב השני של טוניפיקציה – הזנה וחידוש.

שלב שני - טוניפיקציה

בשלב זה אנחנו ממשיכים עם אותה תזונה ועושים התאמות אישיות או דיוקים במידת הצורך, על פי תגובות הגוף לתהליך.
הדבר העיקרי שישתנה יהיה צמחי המרפא, תוספי התזונה ובחירת אסטרטגיית הטיפול בדיקור.
כמובן שכאן נדרשת מיומנות גבוהה להתאמה הנכונה למצב המטופל, החולשות והנטיות הרפואיות. 
צמחי מרפא לטוניפיקציה לתמיכה בתהליך פוריות הגבר
כמו בכל תהליך, אך כאן במיוחד, צמחי המרפא חייבים להיות מותאמים ברמה האישית. 
חשוב להבין שיש למעלה מ-50 צמחים שונים שיכולים להתאים לשיפור פוריות הגבר ולאחד יתאימו צמחים שלאחר לא בהכרח יתאימו ואפילו עלולים להסב נזק, לכן חשוב פה הדיוק. 
הנה כמה מהצמחים שעשויים להשתלב בטיפול:

ויתניה משכרת – Withania somnifera – עוזר בוויסות רמות טסטוסטרון והורמוני מין כמו lh fsh ופרולקטין, בנוסף השורש תומך בפעולת בלוטת התריס, במיוחד במצבי תת פעילות. הויתניה תעזור לשיפור הליבידו, הנעת דם לאיברי המין ותמיכה ביצירת זרע באשכים. בנוסף, הויתניה תומכת במצבים נפשיים והתמודדות בפני מצבי מתח מתמשכים, כך שברמה הנפשית הצמח יעזור במצבי דיכדוך, חרדה, סטרס ממושך, במיוחד שאלה פוגעים באון הגברי וגם הנשי.

סאו פלמנטו – Serenoa repens לצמח ידועה השפעה ממריצה ומחזקת. הוא משפר זרימת דם לגניטליה (איברי המין), תומך ספציפית בבלוטת הערמונית, שלה תפקיד חשוב ביצירת נוזל הזרע הנושא בתוכו את תאי הזרע לאחר הפליטה. הוא יכול לתמוך בשיפור איכות הזרע מבחינה כמותית ותנועתיות. משפר ליבידו.

ג'ינסנג קוריאני – Panax ginseng – תורם להעלאת אנרגיה, השפעה ממריצה, מחזקת ומעוררת. ידוע בהשפעתו לשיפור האון הגברי. מחקרים מראים כי לג'ינסנג הקוריאני יכולת להעלאת טסטוסטרון כשיש חוסר בהורמון ולמנוע עליה עודפת מהורמון זה. בנוסף הראה במחקרים על העלאת רמות גונדוטרופינים אצל גברים עם ספירת זרע נמוכה.

חשוב לציין שוב שישנו מספר רב של צמחי מרפא, כל אחד פועל קצת שונה ולכן חשוב להתאים אותם לכל מטופל באופן אישי לאחר אבחנה ובהתאם למצב הפיזי והנפשי של כח אחד.

דיקור סיני לשיפור פוריות הגבר

לדיקור הסיני יש חשיבות מאוד גבוהה בתהליך שיפור הפוריות, (כדי להכיר את עולם הדיקור לעומק יותר ניתן להכנס לדף רפואה סינית) הטיפול בדיקור סיני עוזר להאיץ את התהליך ולהתניע אותו.
ישנן נקודות דיקור ספציפיות, שמעודדות את האשכים להגברת ייצור תאי זרע ואיזון הפרעות הורמונליות אצל גברים. בנוסף לכך הדיקור תומך במצבים נלווים לטיפול, ובכך מסייע בהשגת איזון טבעי בגוף ואיזון הורמונלי.
לטיפול יש יכולת לעזור במצבי סטרס, הפרעות של מערכת העיכול, חיזוק מערכת החיסון ועוד.

תוספי תזונה המסייעים בתהליך שיפור הפוריות

 • גם כאן חשוב להבין שלא כל התוספים נדרשים בכל טיפול, אלא יבחרו באופן מדויק לאחר תשאול והתאמה אישית.
  התוספים הבאים יעזרו כל אחד בדרכו שלו – נוגדי חמצון, העלאת טסטוסטרון, עידוד האשכים ביצירת תאי זרע, הפחתת אסטרוגן. לכל אחד תהליך שונה.
  את חלקם ניתן לצרוך בתזונה – הדרך העדיפה עלי. ואת חלקם נשיג בעזרת תיסוף על פי הצורך והנחיצות:
 • אבץ
 • סלניום
 • Co- enzym Q10
 • L – argenin
 • L- carnitine
 • Vitamin c
 • Vitamin e
 • פיקנוגנול
 • גלוטתיון

את הטיפולים ניתן לעשות בכל שלב.
אשמח לעזור גם לך להגיע לאיזון הורמונלי ולפוריות מיטבית. ניתן להשאיר פרטים, להתייעץ איתי ולקבוע טיפול.

לשיחת ייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

חשוב לציין!
התוכן במאמר אינו המלצה רפואית מוסמכת. ההסברים אינם תחליף לייעוץ רפואי אישי או אחר.
נשים בהיריון, נשים מניקות, ילדים, אנשים החולים במחלות כרוניות, הנוטלים תרופות מרשם, מבוגרים וקשישים – חשוב להיוועץ ברופא לפני השימוש.
המונח "צמחי מרפא" תמיד מתחייס אך ורק להגדרה של רפואת צמחים מסורתית.
התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, של גישות ברפואה המשלימה, הנטורופתיה וברפואה הסינית המסורתית ושל ניסיונו הקליני של הכותב, והמידע בו אינו התווייתי ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת.

Scroll to Top

צור קשר

כתובת

שער פלמר 1, חיפה

טלפון

054-5535055

צרו קשר עכשיו

כתובת הקליניקה

העלייה השנייה 72, חיפה

התקשרו

054-5535055

דילוג לתוכן
Verified by MonsterInsights